Darmowy program graficzny online – Canva

14 grudnia 2014

Darmowy program graficzny online jest dla Ciebie, jeśli nie jesteś grafikiem, ale potrzebujesz ilustracji do tekstu lub social media. Sprawdź narzędzie, które daje spore możliwości, a jednocześnie jest intuicyjne i nie wymaga specjalnych umiejętności graficznych – oto Canva.

Canva ekran nowego projektu z lwem

Canva to darmowy program graficzny online, który jest chętnie wykorzystywany przez blogerów, specjalistów od mediów społecznościowych (czy z angielska community managerów) oraz właścicieli małych e-sklepów.

Jakie są powody dużej popularności Canvy na tle innych narzędzi online?

 1. gotowe formaty do różnych celów,
 2. łatwość obsługi,
 3. bank grafik – darmowych i za jednego dolara sztuka,
 4. Design School – przewodnik umożliwiający rozwijanie umiejętności projektowania.

1. Gotowe formaty

Darmowy program graficzny online Canva - szablony do wyboru

Rozpoczynając pracę z Canvą mamy do wyboru szereg szablonów do różnych celów, a wśród nich:

 • Facebook – wpis, zdjęcie w tle, reklama, apka,
 • Twitter, Pinterest, Instagram – wpisy; Twitter, Google+ – zdjęcie w tle,
 • zaproszenia, wizytówki, plakaty, ulotki, kartki pocztowe,
 • prezentacje,
 • kolaże zdjęć,
 • tło na Kindle, grafika na blog, okładka na album itp.

Możemy też samodzielnie określić format opracowywanej grafiki, bez korzystania z gotowych szablonów.

2. Łatwość obsługi

Darmowy program graficzny online Canva - ekran nowego projektu

Program działa na zasadzie „kliknij i upuść”.

Po otwarciu nowego projektu, ukazuje nam się pusta plansza po prawej stronie (w wybranym formacie, np. „zaproszenie”), a po lewej stronie jest menu. W menu mamy do wyboru:

 • wyszukiwarkę obrazów,
 • gotowe tła (backgrounds),
 • gotowe układy (layouts),
 • gotowe napisy,
 • możliwość załadowania własnych zdjęć.

Wszystkie gotowe elementy są w pełni edytowalne, dzięki czemu można je wykorzystać w całości lub tylko jako inspirację. Przy edycji napisów trzeba zachować ostrożność, gdyż tylko niektóre z dostępnych w programie czcionek dobrze wyświetlają polskie znaki (ę, ą, ś itd.).

Po zakończeniu edycji Canva oferuje nam kilka opcji zapisu:

 • zapis w formacie jpg,
 • zapis w formacie pdf,
 • udostępnienie na Facebooku, Twitterze lub Pintereście,
 • wysyłka mailem (także opcja w formacie do dalszej edycji w Canva, np. przez współpracownika).

Całkiem przyjemnie jak na darmowy program graficzny online. 🙂

3. Bank grafik

Darmowy program graficzny online - Canva napisy bożonarodzeniowe

Wyszukiwarka Canvy pozwala znaleźć grafiki po haśle lub ze względu na rodzaj. Przykładowe hasła to na przykład Boże Narodzenie, kwiatowe lub abstrakcyjne. Rodzaje to zdjęcia, rysunki, przyciski, ikonki, infografiki itd.
Baza grafik Canvy zawiera darmowe obrazy oraz grafiki w cenie 1 dolar sztuka. Po zapłaceniu tej kwoty obrazek można wykorzystywać w nieograniczonym czasie w dowolnych miejscach online i offline. Nieograniczone wykorzystanie dotyczy także darmowych grafik.

4. Design School

Darmowy program graficzny online - Canva Academy

Szkoła projektowania Canva jest o tyle unikatowym miejscem, że w przeciwieństwie do innych przewodników po programach nie zawiera jedynie instrukcji obsługi, ale stara się przybliżyć użytkownikom ogólne zasady kompozycji, doboru czcionek czy relacji kolorystycznych. Nie jest to standardem wśród darmowych programów graficznych online.

Na stronie designschool.canva.com znajdują się poradniki projektowania w formie tekstów i materiałów wideo, ćwiczenia do samodzielnego wykonania oraz bogate materiały dla nauczycieli designu (np. plany lekcji, przykłady, wskazówki).

Darmowy program graficzny online – kiedy warto?

Mimo wszystkich wymienionych wyżej cech, należy pamiętać, że Canva, tak jaki inne bezpłatne narzędzia, posiada wiele ograniczeń. W żaden sposób nie można jej porównać z programami typu pakiet Adobe, gdzie wachlarz opcji jest tak szeroki, że chyba niewielu doświadczonych grafików było w stanie poznać wszystkie te możliwości.

Jeśli jednak nie powiadasz wykształcenia plastycznego, grafika internetowa nie jest Twoją główną pasją, chcesz natomiast tworzyć dobre, atrakcyjne obrazy do mediów społecznościowych czy na stronę – tak, Canva jest dla Ciebie. Przy użyciu tego programu na pewno będziesz w stanie przygotować grafiki, które przyciągnął oko niejednego internauty.

Korzystacie z Canvy? Jak oceniacie przydatność tego programu? Czy znacie inny darmowy program graficzny online, który można porównać do Canvy? Czekamy na komentarze!

Przeczytaj inne wpisy z kategorii Content Marketing: