Optymalizacja stron www (SEO)

Optymalizacja stron www (SEO)

SEO, czyli optymalizacja stron www pod kątem wyszukiwarek internetowych, jest stosowana dla podniesienia pozycji stron w wynikach wyszukiwania (dla określonych słów kluczowych). Polega na dostosowaniu tekstów na stronie, grafik i samego kodu do sposobu analizy strony przez roboty wyszukiwarki. Regularna optymalizacja jest działaniem niezbędnym, aby Twoi klienci mogli znaleźć Twoją firmę online.

 

Piękna strona, przyciągająca oko i do tego z ciekawymi tekstami eksperckimi nie jest gwarancją wielu odwiedzin. Przyczyna jest prosta – mimo stałego doskonalenia, wyszukiwarki nie patrzą jeszcze na strony www ludzkimi oczami. Dlatego musimy dostosowywać strony do ich możliwości analizy. Na szczęście odpowiednio przygotowane dla wyszukiwarki strony są też zwykle bardziej klarowne dla ludzi.

 

Dla SEO (ang. Search Engine Optimization) strona musi mieć przede wszystkim bardzo logiczną i przejrzystą strukturę – taką, by roboty wyszukiwarki łatwo mogły się poruszać po niej. W wypadku tekstów – potrzeba tytułów, nagłówków, opisów i słów kluczowych, które jednoznacznie informują, o czym są dane teksty. Jeśli chodzi o grafiki – również potrzebne są odpowiednie słowa kluczowe, które jasno wskażą, co jest przedstawiane na obrazkach. Ponadto grafiki muszą się obowiązkowo szybko ładować i być w odpowiednich formatach. Potrzebne są też proste formuły, dzięki którym nawet bez odwiedzania podstron wiadomo od razu, czemu są poświęcone. Ponadto cała strona powinna mieć spójną strukturę. Tak jak w dobrym domu, powinny być w niej łatwe przejścia między pokojami – w tym wypadku powinno być wiele prostych połączeń między podstronami.

 

Optymalizacja stron www jest niezbędna, aby Google łatwo je znajdywało. Optymalizacja jest oczywiście jednym z elementów, które prowadzą do zajęcia wysokiej pozycji wśród wyników wyszukiwania. Innymi ważnymi działaniami są m.in. ciekawe treści oraz kierowanie ruchu na stronę z innych kanałów. Jednak bez dostosowania strony do potrzeb wyszukiwarek nie możemy liczyć na popularność naszego portalu.

 

Chcesz podnieść pozycję swojej strony wśród wyników wyszukiwania? Porozmawiajmy!