10.10.2018

Wymiary zdjęcia w tle na telefon i komputer

Jak dobrać wymiary zdjęcia w tle na telefon i komputer? Wskazówki Facebooka są niby jasne, ale jednocześnie jest pułapka. Facebook podaje dwie pary wymiarów – na komputery stacjonarne i na urządzenia przenośne. A zdjęcie można wgrać tylko jedno. Jak z tego wybrnąć?

Inne wymiary dla komputerów, inne dla telefonów

Zgodnie z wytycznymi Facebooka, zdjęcie w tle (cover photo) dla fanpage powinno mieć wymiary:

  • 820 (szerokość) x 312 (wysokość) pikseli na urządzenia stacjonarne
  • 640 (szerokość) x 360 (wysokość) pikseli na smartfony

Różnica w podanych wymiarach wynika z różnicy między ekranami komputerów i telefonów. Pierwsze są szerokie, a drugie odwrotnie – wysokie. Jeśli wgramy na fanpage zdjęcie o wymiarach na komputery, to na telefonach będzie obcięte po bokach. Jeśli damy zdjęcie o wymiarach smartfonowych, to na komputerach będzie obcięta góra i dół. Co wybrać?

Wymiary zdjęcia – najpierw telefon

Większość użytkowników Facebooka przegląda ten serwis na komórkach. W 2018 roku 95% użytkowników sprawdzało Fejsa na telefonach (statista.com). Można powiedzieć, że prawie wszyscy fejsbukowicze sprawdzają wieści z portalu na telefonach. Część z nich robiła to też na komputerach, ale generalnie mniej niż 1/3 użytkowników logowała się do Facebooka z komputera. Dlatego fanpage należy projektować przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych i ich użytkownikach.

Dopasuj zdjęcie też do komputera

Najlepszym rozwiązaniem jest wyjście od wymiarów zdjęcia dostosowanego do urządzeń przenośnych. Najważniejsze przy tym są proporcje, a nie same piksele. Jeśli podzielimy wskazane przez Facebooka wymiary na smartfony 640/360 przez 40, to wychodzi proporcja 16/9. Zdjęcie o takich proporcjach będzie odpowiednie na komórki. I to jest punkt wyjścia.

Jednocześnie nie chcemy, żeby zdjęcie było „za wąskie” na komputery. Dlatego warto wziąć proporcje 16/9 i taką rozdzielczość, żeby wymagane na komputer 360 pikseli w pionie swobodnie się tam mieściło. Czyli powinno to być 820×461 pikseli, albo nawet 1200×675 pikseli. Tylko lepiej, żeby zdjęcie nie było cięższe niż 100kB (to nawet oficjalna rekomendacja Facebooka).

Przy takich proporcjach zdjęcie nie będzie przycinane na smartfonach, natomiast na komputerach będzie wykadrowane w pionie (obcięta góra i dół zdjęcia). Poniższa ilustracja pokazuje, jak zdjęcie o proporcjach 16/9 będzie wyświetlane na telefonach i komputerach.

Zdjęcie w tle - wymiary

Odsuń tekst od granic zdjęcia w tle

Czy wiesz już, jak dobrać wymiary zdjęcia w tle na telefon i komputer? Zwróć teraz uwagę na odpowiednie umiejscowienie napisu na zdjęciu w tle.

Napis na zdjęciu w tle fanpage jest dobrym pomysłem. Można dzięki niemu w bardzo wyrazisty sposób poinformować użytkowników, czego dotyczy strona albo przekazać im jakąś wiadomość, jak na przykład rozpoczęcie okresowej promocji.

Trzeba jednak uważać, aby tekst nie został obcięty ze względu na inne kadrowanie zdjęcia na telefonie i na komputerze. Jeśli załadowałeś obrazek o proporcjach 16/9, jego góra i dół będą obcięte w przeglądarce na komputerze. Nie umieszczaj napisu w górnym lub dolnym obszarze zdjęcia. Przy zdjęciu o wymiarach 820×461 pikseli warto odsunąć tekst o około 80 pikseli od góry i dołu. Z kolei, gdy masz zdjęcie o wymiarach 1200×675 pikseli, lepiej odsunąć tekst o około 120 pikseli od góry i dołu.

Przy okazji – jeśli dajesz tekst, to zdjęcie zapisz w formacie png.

Potrzebujesz pomocy przy swoim fanpage? Napisz do nas!