22.02.2015

Zakładanie strony firmowej na Facebooku

Jak założyć stronę firmową na Facebooku? Jakie działania należy prowadzić na fanpage regularnie? Co najlepiej zrobić raz, a dobrze? Czyli mini-przewodnik dla początkujących właścicieli stron firmowych na Facebooku.

Facebook - karteczki z logo tego serwisu

Strona firmowa, a nie profil prywatny

Kiedy firma stawia pierwsze kroki na Facebooku, niedoświadczeni fejsbukowicze muszą pamiętać o stworzeniu dla niej strony, a nie profilu indywidualnego użytkownika. Strona czy z języka angielskiego fanpage, pozwala m.in. na posiadanie nieograniczonej liczby fanów, tworzenie reklam i dostęp do szczegółowych statystyk. Takich możliwości nie daje konto indywidualne. A więc do roboty – przed nami zakładanie strony firmowej na Facebooku.

Koncepcja fanpage – musisz ją mieć

Przed założeniem strony na Facebooku musisz ustalić jej koncepcję. Przemyślenie takich kwestii, jak cel istnienia fanpage czy jego główni odbiorcy, nie tylko nada sens całemu przedsięwzięciu, ale na etapie zakładania strony pozwoli na dobór odpowiedniej dla niej nazwy oraz typu.

Nie będziemy tym razem omawiać tworzenia strategii strony na Facebooku, tylko pokrótce wspomnimy podstawowe kwestie, które należy przemyśleć:

 1. O czym będzie Twój fanpage? Możliwości jest wiele – np. producent mebli może jako wiodący temat przyjąć prezentację najnowszych światowych osiągnięć designerskich, porady dot. dekoracji wnętrz, ukazywanie własnych zabawnych reklam (jak Serce i Rozum), kwestię wykorzystania nowoczesnych tworzyw sztucznych przy tworzeniu mebli itd. Na dzień dobry odrzuć kotki, pieski itp. na stronie firmowej.
 2. Do kogo będzie skierowany Twój fanpage?Tutaj trzeba określić najbardziej typowego potencjalnego fana naszej strony. Czy będzie to np. 30-40-letnia kobieta o średnim lub wyższym wykształceniu, matka, interesująca się wyposażeniem wnętrz i modą, mieszkająca w Polsce centralnej i znająca już nasze produkty?
 3. Na podstawie 1) i 2) decydujesz jakie będą:
  1. nazwa strony. Niekoniecznie identyczna z nazwą firmy lub marki, zwłaszcza, jeśli nie jest to firma lub marka powszechnie znana. Może więc np. „Meble przyszłości” albo „Dom, miejsce, które kocham”. Gdy wybierzesz nazwę z kluczowym hasłem (np. „meble” czy „dom”) jest szansa, że na stronę trafią nawet osoby, które nigdy nie słyszały o Twojej firmie, ale szukają porad z zakresu wyposażenia wnętrz.
  2. adres strony – czyli co będzie po www.facebook.com/…

Podstawy zakładania fanpage, których wymaga Facebook

Zaloguj się na własne konto na Facebooku (tak, strony na FB mogą tworzyć tylko jego użytkownicy). Następnie kliknij na rozwijane menu w prawym górnym rogu i wybierz opcję „utwórz stronę”. Albo krócej – kliknij w ten link: www.facebook.com/pages/create.php.

Ukazuje się obrazek jak poniżej. Kliknij na nim jedną z ikonek i wprowadź podstawowe informacje. Będą to kategoria, czyli branża działalności (np. żywność/napoje czy zdrowie/uroda) i nazwa strony, a w wypadku lokalnej firmy lub miejsca, także adres. To są niezbędne informacje, których wymaga Facebook.

Zakładanie strony firmowej na Facebooku - widok przy wyborze typu strony

To musisz zrobić wkrótce po założeniu strony na Facebooku

Kolejne kroki – regulamin Facebooka ich nie wymaga, ale ze względów komunikacyjnych są konieczne:

1. Informacje na firmowym fanpage’u

Zamieść podstawowe informacje o firmie czy marce (np. kilka zdań o specyfice działalności + link do Twojej strony www). Informacje te możesz później wielokrotnie zmieniać.

2. Zdjęcie profilowe

Wgraj zdjęcie profilowe – kwadratowe, o rozmiarach co najmniej 180 x 180 pikseli. W wypadku firm czy marek dość często zamieszcza się w tym miejscu ich logo. Uwaga – ten obrazek będzie wykorzystywany jako awatar strony (np. gdy jako strona będziemy komentować wpis na innej stronie). Zdjęcie to możesz później wielokrotnie zmieniać.

3. Zdjęcie w tle

Wgraj zdjęcie w tle – prostokątne, o wymiarach 820 x 461 pikseli, a w każdym razie o proporcjach 16:9. Takie proporcje zapewnią, że zdjęcie będzie się dobrze wyświetlać zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach przenośnych. Zdjęcie to możesz później wielokrotnie zmieniać.

4. Jednolita grafika dla wpisów na fanpage

Opracuj jednolitą grafikę dla wpisów, jest to bardziej profesjonalny wariant prowadzenia strony. Jest szczególnie wskazany, gdy poświęcasz wiele środków na tworzenie ciekawych zdjęć czy ich kolaży. Chcesz, aby internauci kopiowali Twoje dzieła, ale aby przy tym promowali Twoją firmę lub markę. Ustal, w którym miejscu będziesz zamieszczać sygnet logo na grafikach lub także stwórz jednolity układ graficzny w obrazków – zob. przykłady poniżej.

Facebook sygnowanie zdjec przez dodanie logoFacebook sygnowanie zdjęć przez dodanie podpisu

5. Dostosuj adres strony firmowej na Facebooku

Zamiast domyślnie tworzonego przez serwis adresu, np. www.facebook.com/pages/MojaNazwa/799407690112931 stworz adres z nazwą fanpage lub kluczowego hasła, np. www.facebook.com/MojaWspanialaStrona. Możesz to zrobić tutaj: https://www.facebook.com/username. Tutaj z kolei znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak skrócić adres fanpage’a.

6. Dodaj fanpage do ulubionych

Lista ulubionych stron znajduje się na Facebooku po lewej stronie, dzięki czemu będziesz miał do swojego fanpage szybki dostęp.

7. Ikonka Facebooka na stronie www

Umieść ikonkę FB wraz z przekierowaniem na firmowy fanpage na firmowej stronie www, ewentualnie także w stopce maili, newsletterach i innych kanałach.

8. Zdobądź pierwszych fanów

Zacznij od pracowników, kontrahentów i sympatyków firmy. Po zamieszczeniu minimum jednego postu zaproś ich do polubienia strony. Użyj do tego facebookowych zaproszeń i wiadomości oraz mailingu. Dopiero później reklamuj i polecaj stronę „obcym” i… generuj leady.

Planowanie wpisów na stronie firmowej na Facebooku

Koncepcja strony (którą opracowujemy na początku) zawiera główną ideę fanpage’a. Do tego warto przemyśleć:

 • wiodące, powtarzalne tematy wpisów – np. raz w tygodniu wrzucaj wieści z najważniejszych imprez wyposażenia wnętrz, raz na dwa tygodnie poradę zaprzyjaźnionego projektanta, z podobną częstotliwością nowości projektowe z firmy, na weekend dowcip branżowy itd.
 • częstotliwość wpisów – temat na odrębny poradnik, ale w skrócie – zdecydowanie nie należy publikować wpisów rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Mniejsza częstotliwość oznacza, że może lepiej odpuścić sobie posiadanie strony firmowej…

Gdy już masz ustalone powyższe kwestie, opracuj harmonogram wpisów na najbliższy tydzień lub miesiąc (w zależności od ustalonej częstotliwości wpisów). Nie wyklucza to, rzecz jasna, publikacji wpisów „na gorąco”, w odniesieniu do aktualnych wydarzeń czy wirali.

Stosownie do wydarzeń firmowych lub branżowych, pór roku, świąt itp. odpowiednio zmieniaj zdjęcie w tle (i ewentualnie także modyfikuj zakładki).

Zdobywaj fanów dla swojej strony

Aby strona zdobyła popularność i zaangażowanie fanów trzeba w jej istnienie wkładać sporo systematycznego wysiłku i nieco nakładów finansowych również… Powinieneś skoncentrować się na dwóch kierunkach działań:

 1. tworzenie interesujących treści – czyli treści, które dostarczają rozrywki lub/i newsów lub/i wiedzy lub/i konkretne benefity, np. zniżki, próbki, nagrody do wygrania w konkursach itp.,
 2. promocja fanpage – reklamowanie całej strony i poszczególnych wpisów połączone z inteligentnym targetowaniem, robienie konkursów, udział w życiu Facebooka jako strona (polubianie, komentowanie, udostępnianie), informowanie o fanpage w innych kanałach komunikacyjnych firmy itp.

Dwa krótkie punkty, ale wymagają odpowiednio skomponowanej (pod kątem tematyki fanpage i jej grupy docelowej) mieszanki pomysłowości, czasu, umiejętności (np. graficznych) i kasy. I oczywiście upodobania do analizy sukcesów i porażek, które pozwoli na tworzenie lepszych, jeszcze lepszych i jeszcze lepszych treści oraz jeszcze lepszej ich promocji. Rozwiązanie – dobór pracowników z dużym potencjałem w zakresie nowych mediów i systematyczne ich szkolenie lub wynajęcie zewnętrznej agencji, specjalizującej się w działaniach w mediach społecznościowych.

Czy zakładanie strony firmowej na Facebooku to już dla Was bułka z masłem? 🙂 A może macie pytania? Piszcie, bardzo je lubimy.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media:

 1. Formaty reklam na LinkedIn – przewodnik
 2. Fanpage – jak dostosować zdjęcie w tle zarówno do telefonu i do komputera
 3. O czym pisać na fanpage marki, żeby zdobyć polubienia strony?
8 komentarzy
 • Zbigniew Kociński pisze:

  A czy możliwe jest przeniesienie strony firmowej na innego „właściciela”? Tzn. by inny prywatny profil zarządzał stroną firmową lub/i by strona firmowa oddzielona była od pierwotnego profilu prywatnego?

 • Rafal Sawicki pisze:

  czy isnieteje możliwość, zeby konto firmowe było prowadzone(zarządzane) z dwóch kont prywatnych?

 • Marcin pisze:

  Chcialem zrobic strone i rozenianie czy to wogole ma sens i chcialem byc anonimowy i kiey oezw byl nawet ok. Tylko w pewnym momencie mnie fb poprosil o przeslanie dowodu tozsamosci ze zdjeciem i zablokowali mi calkowicie strone. Zaznaczam chcialem byc anonimowy i powiedzmy zamias antoni grzyb wpisalem cos al „home andyou”. Chce na przyszlosc wiedziec jak tego uniknąć i normalnie zalozyc konto czy mnie nie zablokuja za to ze wstawiam zdjecia z roznymi rzeczami? Proszę o odpowiedz.

 • Anna pisze:

  Witam,
  Mam pytanie: utworzylam nowe konto na facebooku oraz strone na kawiarni, ktora wspoltworze. Niestety w wyszukiwarce facebooka nie pokazuje sie ta strona. Co moze byc przyczyna?

 • Kacper pisze:

  A czy da się przekształcić już istniejącego fannpage na firmowego ?

 • Mateusz Brożyna pisze:

  Czy można dodać dwa miejsca wykonywania działalności jak tak to w jaki sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *